Metody obróbki

Klinowanie granitu

Klinowanie
Dzielenie monolitów i bloków kamiennych na części przez wbijanie młotkami klinów umieszczonych w wydrążonych gniazdach.

Łupanie granitu

Łupanie
Dzielenie brył granitowych za pomocą siły urządzeń hydraulicznych, wykorzystujących do pracy nacisk specjalnych noży.

Przecieranie bloków

Przecieranie bloków
Dzielenie bloków granitowych na słaby o określonej grubości za pomocą traków linowych, które do pracy wykorzystują liny diamentowe.

Płomieniowane granitu

Płomieniowane
Podgrzewanie powierzchni slabów granitowych specjalnym palnikiem celem nadania im szorstkiej, antypoślizgowej faktury.

Formatowanie granitu

Formatowanie (cięcie)
Wycinanie ze slabów elementów o określonych wymiarach, za pomocą pił tarczowych wyposażonych w zęby z diamentowymi segmentami.

Kruszenie granitu

Kruszenie
Rozdrabnianie brył skalnych na ziarna o określonej wielkości za pomocą specjalistycznych urządzeń kruszących.

Obróbka granitu w praktyce

Klinowanie jest tradycyjnym sposobem obróbki granitu, który opiera się o wykorzystanie narzędzi ręcznych do dzielenia bloków na mniejsze elementy. Za pomocą narzędzi pneumatycznych (młotków lub wiertarek) na całej długości lini podziału przygotowuje się otwory rozmieszczone co około 10 cm. Następnie w otworach umieszcza się stalowe kliny i uderzają w ich górę młotem, aż do rozłupania skały na dwie części. Metoda ta jest stosowana zarówno przy procesie wydobycia bloków granitowych, formowania brył na wsady dla ciągów produkcyjnych, jak również przy produkcji gotowych elementów granitowych.

Blok granitowy z otworami po klinowaniu

Blok granitowy z otworami po klinowaniu

Łupanie granitu odbywa się na specjalnych urządzeniach, które za pomocą siłowników hydraulicznych dociskają do siebie specjalnej konstrukcji głowice wyposażone w stalowe noże o widiowych zakończeniach. Bryła granitowa umieszczana jest przez operatora łupiarki pomiędzy nożami roboczymi, a następnie ściskana z siłą od kilkudziesięciu do kilkuset ton, co powoduje jej pęknięcie w miejscu nacisku i podzielenie na dwie części. W procesie łupania powstają takie produkty jak kamień murowy oraz kostka brukowa. Łuparki do produkcji kostki brukowej posiadają siłę nacisku noży w przedziale od 30 do 60 ton, natomiast dla kamienia murowego jest to wartość około 150 ton.

Gotowe wyroby łupane

Gotowe wyroby łupane

Przecieranie jest procesem polegającym na cięciu bloków kamiennych na slaby, czyli płyt o konkretnej grubości, ale bez konkretnego formatu, które przeznaczone są do dalszych etapów produkcji. Maszyny przeznaczone do przecierania bloków nazywa się trakami, w obecnych czasach stosowane są głównie traki linowe, które do pracy wykorzystują liny z diamentowymi segmentami, które zakłada się na koła robocze w maszynie, a następnie naciąga za pomocą siłowników pneumatycznych. Koła robocze napędzane silnikiem elektrycznym powodują poruszanie się liny, a umieszczone na niej segmenty diamentowe wycierają skałę w miejscu, w którym mają z nią styczność. Wraz z postępami przecierania koła robocze dopuszczane są stopniowo na dół, utrzymując stałe tempo odpadu i napięcie liny, aż do finalnego przetarcia materiału z góry do dołu.

Prędkość przecierania bloków kamiennych uzależniona jest od twardości danego materiału i wynosi od 100 do 150 cm na godzinę. W praktyce oznacza to. iż jeden cykl roboczy (góra - dół) przy bloku o długości 300 cm i wysokości 120 cm, przy prędkości cięcia 120 cm/h będzie wynosił 3 godziny.

W naszym procesie produkcyjnym wykorzystujemy traki monolinowe oraz wielolinowe, pierwsze wykorzystujemy do przecierania slabów od grubości 13 cm, natomiast drugie efektywnie radzą sobie z płytami od 2 do 12 cm.

Lina diamentowa

Lina diamentowa stosowana do przecierania bloków granitowych.

Blok granitowy przetarty na slaby

Blok granitowy (widok z boku) po przetarciu na slaby

Płomieniowanie polega na poddaniu powierzchni slabów lub elementów granitowych działaniu temperatury płomienia. Proces płomieniowania odbywa się z wykorzystaniem palników ręcznych i automatycznych, działających w oparciu o mieszaninę propanu i tlenu.

W miejscu, w którym płomień styka się z powierzchnią granitu dochodzi do odprysku kawałków skały, które są z miejsca wydmuchiwane. Ciągły ruch palnika i/lub obrabianego materiału pozwala na tworzenie szorstkiej, antypoślizgowej powierzchni.

Lina diamentowa

Płomień palnika działający na powierzchnie slabu

Formatowanie jest wycinaniem ze slabów kamiennych elementów o konkretnych wymiarach za pomocą pił mostowych (cyrkularek). Cięcie slabów odbywa się za pomocą obrotowej tarczy tnącej zamontowanej na ruchomym suporcie, który przejeżdża z jednego krańca materiału na drugi, za każdym razem obniżając swoją pozycję. Tarcza tnąca jest wykonana z kilku warstw połączonych ze sobą dysków stalowych i posiada zęby, na końcu których przylutowane są diamentowe segmenty. Podczas pracy obracające się segmenty wybierają część materiału tworząc szczelinę (rzaz), która pogłębia się z każdym kolejnym przejazdem suportu, aż do całkowitego przecięcia slabu na całej grubości. Następnie maszyna przesuwa się automatycznie o zadany wymiar i rozpoczyna kolejne cięcie.

Rzaz na elementach granitowych

Rzaz będący wynikiem cięcia dyskiem diamentowych

Wróć do listy