Nasze płyty są zgodne z obowiązującymi normami i spełniają wymogi drogowych projektów budowlanych.
PN-EN 1341:2013-05
Granitowe płyty drogowe przeznaczone są do wykładania bardzo trwałych nawierzchni ciągów komunikacyjnych, przeznaczonych dla ruchu pieszego i kołowego, bez względu na jego natężenie...
Płyty drogowe to wysoce estetyczny produkt, który doskonale sprawdzi się w przestrzeni publicznej, jak również prywatnej. Szare płyty granitowe oferują wysoką estetykę i idealnie komponują się z innymi wyrobami z kamienia naturalnego, znacząco podnosząc prestiż przestrzeni.
Płyty kamienne posiadają wszystkie krawędzie cięte i produkowane są według indywidualnych wytycznych, dzięki czemu ich wymiary oraz grubość można w pełni dostosować do konkretnych potrzeb. Standardowo, górna powierzchnia płyty drogowej posiada płomieniowaną fakturę antypoślizogową.
Płyty o formatach kwadratowych i prostokątnych, cięte pod kątem 90°
Płyty cięte pod różnymi kątami według potrzeb projektu.
W naszej ofercie dostępne są płyty proste, tzn. w których wszystkie krawędzie cięte są pod kątem prostym (prostokąty i kwadraty, a także płyty nieregularne (poligonalne), w których krawędzie docinane są pod różnymi kątami (w tym również cięte po łuku).
Wymiary płyt, a w szczególności ich grubość powinny być dostosowane do rodzaju i natężenia ruchu, pod który przewidziana jest dana nawierzchnia. Wytrzymałość płyty kamiennej uzależniona jest od jej formatu oraz grubości, ale także od sposobu jej zamontowania.
Najczęściej pod nawierzchnie w przestrzeni publicznej dla ruchu mieszanego (chodniki i place) stosuje się płyty w grubości od 8 cm do 20 cm. Płyty o grubości od 5 do 8 cm doskonale sprawdzają się jako nawierzchnie przeznaczone głównie dla ruchu pieszych. Natomiast płyty grubości od 3 do 4 cm dedykowane są do budowy nawierzchni całkowicie wyłączonych dla ruchów pojazdów.
Wyszczególniamy trzy podstawowe sposoby ułożenia płyt chodnikowych. Ułożenie proste, to sposób układania nawierzchni, którym krawędzie płyt oraz fuga tworzą linie ciągłe po całej długości i szerokości. Ułożenie na cegiełkę lub tzw mijankę, to sposób, w którym krawędzie płyt oraz fuga tworzą linie cięgłe jedynie po szerokości nawierzchni. Trzecim sposobem układaniem płyt kamiennych jest ułożenie mieszane, w którym występowanie linii ciągłych jest bardzo swobodne.
Przedstawione powyżej zdjęcia przedstawiają jedynie poglądowy sposób ułożenia nawierzchni z płyt kamiennych. Na każdym ze zdjęć zaprezentowane są płyty o jednakowych wymiarach, ale w praktyce można stosować różne połączenia formatów, w celu stworzenia nawierzchni całkowicie unikatowej.
W naszej podstawowej ofercie posiadamy płyty w kolorze szarym oraz i szaro-rudy, produkowane z granitu wydobywanego w naszej kopalni. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom klientów wykonujemy płyty granitowe z innych materiałów.
Więcej informacji na temat naszego granitu oraz innych gatunków kamienia, z których powstają nasze produkty zobaczyć w zakładce "Nasz granit" (kliknij i przejdź)
Kamienne płyty granitowe są produktem w pełni personalizowanym w zakresie ich wymiarów oraz grubości. W praktyce oznacza to, iż za wymiar standardowy przyjmujemy płyty, których produkcja nie wymaga od nas specjalnych zmian w codziennym procesie produkcyjnym.
Należy pamiętać, że za płytę przyjmujemy element kamienny, którego przynajmniej jeden z boków jest ponad dwukrotnie większy od jego grubości. Sczególnie istotne jest to w przypadku płyt o małych formatach, ponieważ w takich okolicznościach może dojść do sytuacji, w której element będzie de facto kostką, a co za tym idzie będzie podlegał innej normie.
Dopuszczalne odchyłki w wymiarach płyt reguluje norma PN-EN 1341:2013-05. W przypadku właściwego zamontowania różnice w wymiarach nie będą miały znaczenia zarówno w przypadku walorów estetycznych, jak również w kwestii wytrzymałości materiału. Kamienne płyty drogowe nie są przeznaczone do montowania bezfugowego!
Powierzchnia płyt poddawana jest dodatkowej obróbce terminecznej, celem nadania jej szorstkiej, antypoślizgowej faktury.
Nasza oferta obejmuje również szereg płyt kamiennym o specjalnym przeznaczeniu takich jak, płyty integracyjne ostrzegawcze i prowadzące, płyty z dowolnymi otworami, płyty o krawędziach ciętych po łuku, ścieki przykrawężnikowe oraz inne dedykowane do wszelkiego innego rodzaju wymogów projektowych.
PN-EN 1341:2013-05