Kostka oflisowa jest również nazywana kostką cięto-łupaną, co przekłada się na bardzo częste komplikacje podczas realizacji inwestycji. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami, jest sposób ich powstawania. Kostka oflisowa powstaje z kawałków kamienia pozostałych podczas procesu cięcia wyrobów, a podstawowym materiałem, który przerabia się na kostkę, są oflisy kamienne, czyli pozostałości po procesie przecierania bloków kamiennych na slaby, dlatego też kostkę z nich produkowaną nazywa się oflisową.
W przeciwieństwie do właściwej kostki cięto-łupanej, powierzchnie cięte nie są przystosowane do układania ich jako górna warstwa nawierzchni, ponieważ w zdecydowanej większości nie posiadają faktury antypoślizgowej. W praktyce oznacza to, że podczas deszczu lub śniegu, nawierzchnia z nich utworzona nie będzie bezpieczna w użytkowaniu.
Kostka oflisowa posiada minimum jedną ścianę gładką, po cięciu dyskiem lub liną diamentową i jest tańszą alternatywą dla kostki surowo-łupanej. Kostka oflisowa produkowana jest w takich samych rozmiarach jak standardowa kostka brukowa. (przejdź do opisu kostki brukowej).