Teoretycznie granit o barwie biało-szarej, na którym przy bliższym przyjrzeniu się widać czarne plamki. W praktyce jednak, występują złoża granitu strzegomskiego, które mają dosyć specyficzna barwę lub charakterystyczne uziarnienie, co w bezpośrednim zestawieniu dosyć mocno odróżnia je od pospolitych strzegomskich granitów.
W celu uniknięcia niemiłych niespodzianek, przed złożeniem zamówienia, warto jest uzyskać od producenta próbki materiału, z którego będą produkowane wyroby granitowe.
Różne oblicza szarości granitu strzegomskiego
Kraweznik z dwóch różnych złóż granitu strzegomskiego
W przypadku granitu szaro-rudego, standardowa definicja koloru obejmuje wszystko co nie może być zakwalifikowane do barwy szarej.
W praktyce oznacza to, iż do szaro-rudego zaliczamy przebarwienia o delikatnej żółtawej barwie, rdzawe pomarańczowo-czerwone plamy, a także całe płyty o mocnym brunatnym kolorze. Umownie przyjmuje się, iż w produktach szaro-rudych, materiału z przebarwieniami nie powinno być mniej niż 30% całości (ale nie jest to wymogiem).
Bardzo luźne podejście do barwy produktów szaro-rudych przekłąda się bezpośrednio na ich niższa cenę w stosunku do szarych odpowiedników. Jest to bardzo kuszące dla nabywcy, ale bez dokładnych ustaleń co do wyglądu produktów, których dotyczy cena, może skutkować sporym rozczarowaniem przy dostawie zamówienia .
Podejmując decyzję o zakupie produktów szaro-rudych, wskazane jest dokładne opisanie swoich oczekiwań odnośnie ich wyglądu, co pozwoli na uniknięcie przyszłych problemów i związanego z nimi stresu.
Szaro-rude płytki granitowe